LOMSH

Udhërrëfyes Pragmatik për Ekosistemin Kaotik të IT Tregut

Tregu i IT-se eshte tregu me dinamik nder tregjet tjera. Ai ndryshon shpejt, avancon shpejt, vjetersohet shpejt, perterihet shpejt, e keshtu ne vazhdimesi e ndryshon gjendjen. Krejt keto karakteristika te tij, e bejn kete treg tejet te frytshem per kedo qe deshiron t'i kapet atij. E deshira per te ju kape ketij tregu, meqenese eshte faktor i rendesishem, eshte kusht I nevojshem por asnjehere i mjaftueshem. Duke e dite qe tregu i IT-se dallohet prej tregjeve tjera ne pikat qe I permendem me siper, patjeter qe perpos deshires duhet te kemi edhe njohuri e udhezime te sakta se si t’ia dalim me se miri.

 

E ky treg, qe ne e kemi cilesu si kaotik (e n’shqip e kem portretizu me lomshin), dita-dites po merr permasa gjigante edhe ne trevat tona. Specifikisht tek ne, kete treg po e shohim si treg te shume mundesive; ku ka ma shume pozita pune te hapura se sa qe ka talent t’iu bej balle; ku te hyrat e nje programeri ka raste qe ja kalojne 1x, 2x, 3x atyre t’kryeministrit; ku punen mundesh me bo pa marre parasyshe se ku je, n’shtepi, n’kafe apo ne zyre; ku punen ne projekte internacionale dhe komunikimin me t’jashtit e ke larg sa me qel llaptopin … e shume gjera tjera.

 

Ne krejt keto ujera interesante, ne vendosem ta zberthejme kete treg ne kete liber, me shpresen qe te jete si udhezim I frytshem per kedo qe eshte ne kete treg e don me qene n’maje te tij (me njohuri, rroge, pune te mire …), e kedo qe ende s’eshte kyçe e don me dite qysh me ja bo qe me u kyçe me se lehti e me se miri. E kete zberthim te tregut, ne kemi vendose me bo duke ju qase tregut prej perspektivave te ndryshme, ku nje perspektive e diskutojme ne nje teme.

 

Libri si liber, do te jete nen perditesim vazhdimisht sa I perket shtimit te temave te reja dhe perditesimin e atyre ekzistuese, perderisa ne I zberdhejme ato duke e shpalosur eksperiencen tone reale, duke intervistuar persona qe tashme vetemse jane te kyqur ne kete treg, e duke bere hulumtime (research) ne materiale te ndryshme nga vendi dhe bota.

 

Nese deshiron me i lexu 19 faqet e para te librit, kliko ketu.

Nese deshiron me e pranu librin komplet me daten 17 Shkurt 2022, subscribe ne email listen tone.

GANG_edited.jpg

Drilon Jaha

  • Grey LinkedIn Icon

Drilon Jaha eshte themelues i kompanise Mozaix dhe ka pase pune me industrine dhe programerat prej 2014. E ka kuptu qysh ne fillim se sociologjia e programerave dallon nga profesionet tjera dhe ka vendose me nda me te gjithe informata te vyjshme permes ketij libri. Me Drilonin kane bashkpunu ma shume se 100 programer, brenda dhe jashte Mozaixit. Drila ka keshilla edhe per ata qe dojn me u bashkangjite ne industri po spo dijn kah me ja nise.

1_vB29Wi_-bmfJETp1ctM2uQ_2x_edited_edite

Dardan Xhymshiti

  • Grey LinkedIn Icon

Dardan Xhymshiti eshte nje inxhinier softueri ku per momentin ushtron rolin e Senior Big Data Egineer ne kompanine gjermane Data Reply. Ai ka perfunduar studimet master ne UCDenver ne drejtimin Computer Science. Dardi eshte fans i dizajnimit te  sistemeve te bazuara ne event-streaming, kodimit te mirefillt dhe mentorimin e programerave te rinj. 

WhatsApp Image 2021-11-27 at 10_edited.j

Fatos Morina

  • Grey LinkedIn Icon

Fatos Morina eshte inxhinier i softuerit me pervoje disa vjecare. Ka perfundu studimet master ne Universitetin Teknik te Mynihut me specializim ne Machine Learning. Ka shkru me teper se 300 artikuj, me ma teper se 1 milion lexime deri me tani, ku 2 shkrime te tij jane perkthy ne  japonisht e polonisht. I pelqen mesimi i gjerave te reja, zhvillimi i produkteve softuerike, shkrimi dhe ligjerimi.

Deri ne publikim te librit me 17 Shkurt 2022: